Hollád
Hollád a Marcali-hát északnyugati lábánál települt kisközség. Hollád nevét Tikoséval egy oklevél említi először 1496-ban, mint Szenyér várának tartozékát.
1536-ban kelt adólajstrom már önálló településként tartja számon. A török szinte porig rombolta a falut. A település csak 1712-ben építik újjá. 1726-tól a Festeticsek, később az egyház birtoka. 1932-ben iskolát építettek, jelenleg ez a templom. A falu 1950-ig Balatonszentgyörgyi körjegyzőséghez tartozott. Utána 1964-ig önálló tanács irányítja a települést. Ezt követően ismét Balatonszentgyörgy székhellyel közös tanács lett. 1992-2004-ig Vörs községgel körjegyzőségben működött. 2005 januárjától Balatonszentgyörgy – Hollád – Tikos - Vörs közös Körjegyzőségben működik.
A falut érinti a 7-es főút. A legközelebbi város Marcali, 17 km-re van, csaknem ilyen távolságra fekszik Keszthely.
7 km-re van Balatonszentgyörgy, amelynek vasúti csomópontja és munkalehetőségei révén meghatározó szerepet játszik a község életében.
A Balaton közelsége, a Kis-Balaton Tájvédelmi körzet növény és állatvilága kedvező turisztikai és idegenforgalmi adottságokat jelentenek. Hollád község tagja a Kis Balaton Térségi Társulásnak. A falutól Nyugatra a nagy kiterjedésű cser, gesztenye, tölgyerdőknek gazdag az állatvilága. A termőföldeket a Dél-Balaton Szövetkezet műveli, melynek központja Balatonszentgyörgy.
Hollád község önkormányzata önállóan, szabadon, demokratikus módon, széleskörű nyilvánosság ellenőrzése mellett intézi a település közügyeit, gondoskodik a helyi közszolgáltatásokról, a helyi hatalom önkormányzati típusú gyakorlásáról.
Állandó lakosok száma: 304 fő.
A község elöregedő, 130 nyugdíjas van a faluban. Ez a korosztály és még egy-két fiatalabb a mezőgazdasággal foglalkozik.
Tartós munkanélküli: 31 fő ennek egy része nyáron szezonális munkára elhelyezkedik. Szociális segélyezett 3 fő.
Gyermekvédelmi támogatásban 56 fő részesül.
A község nagy terjedelmű, sok a kiépítetlen belterület, így a kommunális szolgáltatások, pl. a közvilágítás is többe kerül.
A községben kiépített ivóvízhálózat, melyet az elmúlt évben kötöttünk rá a regionális vízműre. A lakások 38%-ában fűtenek vezetékes gázzal. Az általános iskolások a balatonszentgyörgyi körzeti iskolában tanulnak.